Speksin tiimit

Liity mukaan speksin tiimien sähköpostilistoille tästä linkistä!

 

 

Käsikirjoitus

Jokaisen speksivuoden rämpsäyttää käyntiin käsikirjoitustiimi (*rämps*), jonka vastuulla on luoda kullekin vuodelle uusi, ainutlaatuinen tarina juonenkäänteineen ja hahmoineen.

Kässäripomo:
Ninni Mattila (ninni.mattila@helsinki.fi)

 

Musatiimi

Jokaisesta speksin kappaleesta, viulujen tiitaasta ja sähkökitaran säröstä vastaa Musatiimi. Kaksikymmenpäinen orkesteri ja solistit sovittavat esitettävät kappaleet sekä taustamusiikin speksin teeman mukaiseksi. Elävä musiikki luo autenttista tunnelmaa lavan tapahtumiin ja juonenkäänteisiin.

Musapomot:
Joel Hynninen (joel.hynninen@helsinki.fi
Anttoni Markkanen (anttoni.markkanen@helsinki.fi)

 

Tanssitiimi

Timanttinen tanssitiimimme koreografioi ja esittää speksin upeat tanssinumerot. Lavalla on vuosien varrella nähty niin tulista salsaa kuin päätä huimaavaa breakdancea. Syksyllä järjestettävät kaikille avoimet tanssitunnit eli Tanssicukset ovat sinun tiesi tanssitiimiin.

Tanssipomot:
Ellie Oijala (ellie.oijala@helsinki.fi)
Suvi Lapilainen (suvi.lapilainen@helsinki.fi)

 

Näyttelijät

Tarinan keskeisimmistä hahmoista ovat vastuussa speksin näyttelijät. Perinteisen roolityön lisäksi näyttelijänä voi päästä myös tanssimaan ja laulamaan, sekä ennen kaikkea improvisoimaan. Syksyllä järjestetään kaikille avoin improkerho Mimicus, jonka tunneilla voit harjoitella heittäytymistä, esiintymistä ja mokaamista.

Ohjaaja:
Suvituuli Lehtovirta (suvituuli.lehtovirta@helsinki.fi)

 

Lavastus

Lavalla hahmojen ympärillä nähtävän puisen, vaahtoisen ja rautaisen maailman loihtii Lavastustiimi. Tiimin jäsenet myös vastaavat lavasteiden siirtelystä kohtausten välillä.

Lavastuspomot:
Emilia Kangas (emilia.kangas@helsinki.fi)
Iris Levonen (iris.levonen@helsinki.fi)

 

Rekvisiitta

Rekvisiittatiimi luo pienet, sitäkin tärkeämmät yksityiskohdat speksin lavalle. Menneinä vuosina speksivaraston ytimessä on syntynyt mm. kultainen apina, kauko-ohjattava vainumarsu sekä laboratoriollinen räjähtäviä liuoksia. 

Rekvisiittapomot:
Mika Muhonen (mika.muhonen@helsinki.fi)
Pauliina Honkanen (pauliina.honkanen@helsinki.fi)

 

Puvustus

Ompelukone-ajokortit jäävät hyllylle, kun puvustustiimi pääsee vauhtiin ja surauttaa mitä häikäisevimpiä asuja speksin lavalla häärääville näyttelijöille sekä tanssijoille. Käsityön lisäksi tiimin toiminta sisältää luovaa muotitiedon hyödyntämistä, sillä asut suunnitellaan alusta alkaen kunkin speksin aikakauteen ja hahmokaartiin sopiviksi.

Puvustuspomot:
Anni Laurinen (anni.laurinen@helsinki.fi)
Sini Karinen (sini.karinen@helsinki.fi)

 

Maskeeraus

Toinen vahvasti luovuutta henkivä speksijoukkio on tietenkin maskitiimi. He pitävät huolen siitä, että hiukset ovat kiharretut, nenät puuteroidut ja sotamaalaukset mintissä, ennen kuin esiintyjä pyyhältää lavalle spottivalojen kuumotukseen.

Maskipomo:
Oona Lillrank (oona.lillrank@helsinki.fi)

 

Äänitiimi

Äänitiimi tekee speksin kuuluvaksi. Tämä tiimi luo esitykseen autenttisuutta tuovat äänitehosteet ja on läsnä jokaisessa esityksessä salin hämärässä.

Äänipomo:
Lari Kotamäki (lari.kotamaki@helsinki.fi)

 

Valotiimi

Ilman tätä tiimiä et näkisi speksiä. Ja miltä muka näyttäisi teatteriesitys kelmeässä huonevalossa? Taitava valotiimi vastaa kaikkien kohtausten valaistuksen sekä erilaisten valoefektien luomisesta ja teknisestä toteutuksesta.

Valopomo:
Arttu Lahtiharju (arttu.lahtiharju@helsinki.fi)

 

Grafiikka

Grafiikkatiimi luo yhdessä pomonsa johdolla speksin teemaan sopivan visuaalisen ilmeen. Toisin sanoen: tämä tiimi päättää, miltä kyseisen vuoden speksi tulee näyttämään suurelle yleisölle mm. julisteiden sekä trailerin muodossa.

Graffapomo:
Emma Kumpulehto (emma.kumpulehto@helsinki.fi)

 

Kuvaus

Speksin tapahtumissa on aina läsnä myös kuvaaja, joka taltioi niin speksin arkea kuin itse esityksiä. Kuvaustiimin merkitys on jatkuvasti korostunut erilaisten speksitapahtumien myötä. Esimerkiksi menneenä vuonna kuvaajat olivat mukana speksin flashmobissa ja videotrailerin teossa.

Kuvauspomo:
Harri Hokkanen (harri.hokkanen@helsinki.fi)

 

Hupitiimi

Hupitiimi huolehtii speksaajien jaksamisesta läpi speksikevään. Keittiön höyryissä syntyvät maittavat ateriat pitävät vatsat täysinä niin speksimökillä kuin kiertueellakin. Hupitiimi on perinteisesti vastannut myös lämpiön tarjoiluista näytösten puoliajoilla.

Hupipomot:
Max Hurme (max.hurme@helsinki.fi)
Sofie Lundgren (sofie.lundgren@helsinki.fi)

 

Markkinointi

Speksin toiminta ei jatkuisi kauaa samanlaisena, jos meillä ei olisi yleisöä katsomassa esityksiämme. Tässä markkinointitiimi astuu esiin ja pitää huolen siitä, että tieto speksistä kantautuu ihmisten korviin sekä teatterin penkit täyttyvät!

Markkinointipomo:
Eleonoora Wihuri (eleonoora.wihuri@helsinki.fi)